Sledovat Netflix, sdílet fotky na Snapchatu, pomáhat v NHL a F1. Co všechno umožňuje cloud?

Na cloudu běží Facebook i Tinder, obrovské využití má ale i v zábavním průmyslu. Pomáhá ve formuli, fotbale i hokeji.

Přemýšleli jste někdy o tom, jak mohly Netflix, Facebook nebo Tinder tak rychle vyrůst ze startupů v globální společnost? I díky cloudu. Spousta služeb od těch streamovacích přes ty herní až po online bankovnictví je dnes široce přístupná právě díky cloudovým řešením. Vzpomínáte, jak jste si potřebovali zavolat taxi? Nebo navštívit poštu, abyste zaplatili účty? To už je dnes historie. Bez cloudu by ale internet byl k nepoznání.

V roce 2006 začala společnost Amazon Web Services (AWS) nabízet podnikům služby cloud computingu. Tedy IT infrastruktury, jež je po připojení k síti dostupná všude. A u níž zákazníci platí jen za to, co používají. To pomáhá nejen startupům škálovat, když jejich řešení začnou využívat lidé po celém světě.

Navíc díky tomu mohou firmy v případě potřeby okamžitě přidat další IT zdroje. Proto na cloudu AWS běží Facebook a jeho mateřská společnost Meta, seznamka Tinder a mnoho dalších. Třeba Netflix. Cloudová řešení totiž zásadně změnila i zábavní průmysl od streamování až po sport.

Netflix

Netflix je streamovací služba s více než dvěma stovkami milionů uživatelů ve více než 190 zemích, kteří si každý den vychutnají 125 milionů hodin seriálů a filmů. Netflix používá AWS téměř pro všechny své výpočetní potřeby a jako úložiště. Včetně databází, analytiky, doporučovacích nástrojů, překódování videí a dalších stovek funkcí, které celkem využívají více než 100 000 serverových instancí na AWS.

Netflix také prostřednictvím AWS vybudoval studio v cloudu. To mu dovoluje zapojit do tvorby obsahu špičkové talenty bez ohledu na lokalitu. Využívají k tomu takzvané lokální zóny AWS. A jedna taková lokální zóna bude brzy otevřena také v Praze. Netflix také využívá strojové učení navržené AWS k zobrazování personalizovaného obsahu nebo zabezpečení hesel a údajů o kreditních kartách.

Snapchat

Odeslání snapu, tedy rychlé fotografie nebo videa s krátkým popiskem na sociální síti Snapchat, je otázkou pár okamžiků. Své o tom ví i 306 milionů uživatelů, kteří prostřednictvím Snapchatu denně odešlou přibližně 5,4 miliardy snapů. Po přesunu do cloudu přicházejí snapy o pětinu rychleji a aplikace díky němu zvládne přibližně deset milionů datových operací za sekundu.

Bundesliga i NHL

Také sport se opírá o cloud, analytika AWS pomáhá nejvyšší německé fotbalové soutěži i nejslavnější hokejové lize světa. Usnadňuje třídění dat a využívá z nich zajímavé informace k vytváření přehledných statistik hráčů a týmů. Bundeslize a zámořské NHL pomáhá sledovat data v reálném čase a porovnávat je s údaji z minulosti. Systémem AWS je podpořeno i plynulé streamování fotbalových zápasů.

Cloudová řešení navíc zlepšují i závody formule 1. Až donedávna bránil vozům v dosažení vyšších rychlostí fyzikální jev přezdívaný „turbulence v úplavu“. Aby mu konstruktéři zabránili, potřebovali vhodné prostředí, ve kterém by mohli simulovat chování modelů formule. Přesunuli proto své simulace na platformu HPC společnosti AWS, která jim pomohla zkrátit dobu simulace o 80 procent. To jim umožnilo vyvinout model, který je těmito turbulencemi ovlivněn o 35 procent méně.

Tinder

Jak známá seznamovací aplikace navrhuje lidi, kteří by mohli být vaším možným protějškem? Algoritmus rozpoznávání obrázků pomáhá podle fotografií určit, zda jsou uživatelé například spíše dobrodružní, kreativní nebo chodí na večírky, a navrhuje spojení někomu s podobnou osobností. Procházet miliony fotografií znamená obrovské množství dat, ale díky AWS může Tinder nejen rychle zpracovávat fotografie, ale také umožňuje datovým vědcům neustále zlepšovat uživatelskou zkušenost pro prémiové zákazníky Tinderu.

Back Zpět