Flexibilita a inovace: innogy přetváří energetický průmysl s AWS

Jedna z největších energetických firem na českém trhu - innogy, přenesla svá data na cloud a rozhodně nelituje.

Jedna z největších energetických firem na českém trhu začala uvažovat poprvé o přesunu do cloudu v roce 2016. „Tehdy cloud computing nebyl ještě tolik oblíbený u velkých firem. Byli jsme úplně první pobočkou v té době nadnárodní korporace innogy SE, která zvažovala migraci do cloudu,“ říká Manager IT Infrastructure v innogy Petr Boháč.

innogy je velkým dodavatelem na českém trhu energií, který loni vykázal tržby 68 miliard korun, má více jak milion odběratelů plynu a více jak 600 tisíc domácností a firem od ní odebírá elektřinu. Společnost v minulých letech prošla řadou fúzí, při kterých do jedné mateřské společnosti zfúzovalo 6 regionálních distribučních firem, všechny s vlastními data centry a vlastními IT systémy.

O přesunu do cloudu podle něj innogy přemýšlela především kvůli zjednodušení své datové sítě. „V tu dobu jsme měli 18 data center se zhruba 200 racky. Jedno z našich největších datových center navíc bylo v záplavové oblasti. Stáli jsme před rozhodnutím, jestli chceme investovat do rozvoje současných datových center nebo budeme migrovat do cloudu. Po přesunutí našich dat do AWS už vlastní datové centrum nepotřebujeme,“ dodává.

AWS innogy

Tři hlavní důvody pro cloud

O tom, zda využívat či nevyužívat AWS, nakonec rozhodly tři hlavní výhody cloudového řešení:

  • Flexibilita - umožňuje nám využívat jen tu kapacitu, kterou právě potřebujeme
  • Rychlejší inovační cyklus - na jedné infrastruktuře jsme schopni přijímat efektivní rozhodnutí a rychle je implementovat do provozu
  • Transparentní řízení a alokace nákladů - každý tým přesně vidí, které technologie využívá a nese odpovědnost za vlastní náklady

Flexibilní řešení, které neplýtvá zdroji ani časem

Energetický průmysl patří v poslední době mezi legislativně hodně sledované odvětví. Tento trh ještě k tomu v posledních letech prochází turbulentním vývojem, který se projevuje mimo jiné v rozbouřených cenách energií. „Právě flexibilita cloudového řešení od AWS nám umožňuje rychle reagovat na měnící se požadavky byznysu. Rozdělení skupiny na tři firmy, které vycházelo právě z požadavku regulačních orgánů, je toho skvělou ukázkou. Díky AWS jsme byli schopni připravit naší IT infrastrukturu na související změny během pouhého jednoho měsíce,“ vysvětluje Petr Boháč. “Se stávajícími data centry by to bylo pravděpodobně také možné, ale trvalo by to výrazně déle,” dodává.

Obrovskou výhodou je podle něj rovněž úsporné využívání zdrojů. „Například při nedávném testování bychom museli vybudovat zcela nový server s 4TB paměti, pro který bychom po ukončení testů neměli využití. To nám u cloudového řešení odpadá, platíme jen za to, co skutečně využíváme,“ zmiňuje další velkou výhodu.

Pravidelný inovační cyklus

innogy na řešení od AWS oceňuje pravidelný inovační cyklus, při kterém jsou všechny služby v předem daných intervalech vylepšovány. Nemusí tak sledovat vývoj hardwaru ani do něj průběžně investovat. „Přechod na nový hardware je daleko rychlejší a plynulejší. Zároveň nám to umožňuje rychlé zavádění produktových inovací. Můžeme tak využívat nejnovější technologické trendy. To je pro nás velmi důležité zvlášť v současné době, kdy se v našem byznysu mění podmínky prakticky ze dne na den,“ vysvětluje Petr Boháč.

Z cloudového řešení navíc těží i zákazníci. innogy jim přináší lepší zákaznickou zkušenost tím, že díky aplikaci AWS Cognito se mohou jednoduše přihlašovat pod jedním jménem a heslem do různých mobilních a webových aplikací. Dříve totiž nebyla identita klienta sjednocena, což pro koncové zákazníky znamenalo horší uživatelskou zkušenost.

AWS innogy

Nákladová disciplína a odpovědnost

„U některých aplikací jsme dřív neměli úplně jasno v tom, kdo je jejich vlastníkem. Nikdo se k nim historicky nehlásil a my jsme nevěděli, kdo má nést náklady,“ vysvětluje Petr Boháč. S AWS tyto problémy odpadají, je jednoznačné, komu daná oblast patří. Vede to k větší transparentnosti i nákladové efektivitě. „Jde o změnu interního vnímání zodpovědnosti, která nebyla zvenku nijak vidět a neměla dopad na naše fungování. Pro nás v IT oddělení to ale byla obří revoluce a následná úleva,“ dodal.

innogy jako technologický lídr

„Pokud se nepletu, tak v České republice žádná jiná podobně velká energetická společnost zatím v cloudu není. V Evropě už je to více obvyklé. Díky využívání AWS tak získáváme konkurenční výhodu. Jednoduchost, flexibilita a inovace nám umožňují být vůči našim konkurentům technologicky napřed,“ domnívá se šéf IT architektury v innogy.

Co by se ve využívání cloudu v innogy mělo ještě změnit, podle Petra Boháče? „Přechod na AWS vedl k interní organizační transformaci - učinil naše týmy přímo odpovědné za tu část cloudu, kterou používají. Pořád ještě můžeme dělat věci jednodušeji. Neustále odstraňujeme duplicity z různých dřívějších řešení. Stále máme prostor pro to přesunout do cloudu další data nebo technologie. Úspěšní zůstaneme jen tehdy, když budeme dělat vše ještě jednodušeji, flexibilněji a efektivněji než doposud,“ uzavírá Petr Boháč.

O innogy

V České republice je innogy lídrem mezi dodavateli zemního plynu, významným dodavatelem elektrické energie a dodavatelem tepla v několika městech. Vedle dodávek energií se innogy zaměřuje na inovace a dlouhodobou udržitelnost. Svým zákazníkům instaluje fotovoltaické systémy a nabízí řešení pro čistou mobilitu.

Back Zpět